W dzisiejszych czasach, gdy większość nowoczesnych pojazdów wyposażona jest w silniki z wtryskiem paliwa, dbanie o wtryskiwacze oraz cały układ wtryskowy staje się kluczowym elementem unikania awarii i utrzymania samochodu w doskonałej kondycji. Wtryskiwacze to precyzyjne komponenty, które mają istotny wpływ na wydajność, osiągi i ekonomikę spalania. Jak o nie dbać?
1. Pełny zbiornik paliwa
Zachowaj pełny zbiornik paliwa, zwłaszcza
gdy samochód stoi przez dłuższy czas. Ta praktyka minimalizuje wytrącanie się wody w zbiorniku, co zapobiega korozji metalowego baku paliwa oraz zmieszaniu się rdzy z paliwem. Dodanie do paliwa środka wiążącego wodę, zwłaszcza przed spadkiem temperatury poniżej zera, także przyczynia się do ochrony układu.
2. Czyszczenie wtryskiwaczy i układu paliwowego
Stosowanie wysokiej jakości dodatków do paliw, które oczyszczają układ paliwowy kilka razy w roku, jest skutecznym sposobem na utrzymanie czystości wtryskiwacza po profesjonalnym czyszczeniu. Ważne jednak, by nie nadużywać tych preparatów, ponieważ mogą one uszkodzić kluczowe elementy układu takie jak sonda lambda, katalizator, izolacja cewki wtryskiwacza lub też w najgorszym wypadku bezpowrotne uszkodzenie samego wtryskiwacza.
Nie polecamy także samodzielnego czyszczenia wtryskiwaczy bezpośrednio w agresywnych środkach chemicznych, takich jak:
preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy, acetonie, rozpuszczalnikach itp. Może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia izolacji cewki i wewnętrznych uszczelnień wtryskiwacza. Poza tym jest to kiepski pomysł, gdyż próba czyszczenia wtrysku w myjce ultradźwiękowej bez odpowiedniego sprzętu oraz przeprowadzonej weryfikacji czyszczenia, z pewnością nie przyniesie określonych rezultatów.
3. Regularna wymiana filtrów paliwa w trosce o układ wtryskowy
Kluczowym elementem jest regularna wymiana filtrów paliwa zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to profilaktyczna czynność, ale zarazem bardzo istotna, która chroni przed zabrudzeniami. Używanie filtrów renomowanych marek oraz okresowe sprawdzanie stanu gumowych przewodów paliwowych to istotne czynności zabezpieczające układ. Jeżeli zauważysz, że wąż jest twardy, bądź kruszy się pod palcami, jest to oznaka, że najwyższa pora wymienić go na nowy.
4. Demontaż wtrysków
Podczas demontażu wtryskiwaczy zawsze
zaleca się wymianę uszczelek i o-ringów na nowe, co zapewni prawidłowe uszczelnienie po ponownym montażu. Dodatkowo, podczas tego procesu, należy zachować szczególną ostrożność względem plastikowej końcówki wtryskiwacza, ponieważ z upływem czasu może ona stać się krucha i bardziej podatna na uszkodzenia.
Przy demontażu wtrysków warto skontrolować stan innych podzespołów takich jak wtyczki łączeniowe wtryskiwaczy. Z biegiem czasu metale mogą ulec utlenieniu, co może prowadzić do przerwania połączenia pomiędzy kostką łączeniową a wtryskiwaczem. Aby zabezpieczyć te połączenia przed korozją, zaleca się zastosowanie preparatu do połączeń elektrycznych typu "kontakt" oraz nałożenie niewielkiej ilości smaru silikonowego. To zapewni nie tylko poprawne działanie elektryczne, ale także zabezpieczy połączenia przed negatywnym wpływem korozji, co jest istotne dla trwałości układu wtryskowego.
5. Testowanie wtryskiwaczy
Do sprawdzenia stanu wtryskiwaczy służy bateria 9V. Akumulator lub prostownik mogą przegrzać cewki wtryskiwacza, zwłaszcza przy wtryskach niskoomowych. To że wtryskiwacz "klika" wcale nie oznacza że działa on poprawnie. Oznacza to jedynie, że nie jest on zablokowany.
6. Ostrożność podczas montażu - czym smarować wtryskiwacze?
Podczas instalacji wtryskiwacza warto zwrócić uwagę, by nie montować go do listwy wtryskowej ani kolektora "na siłę". Poprawny montaż wtrysku to kluczowy element zapewnienia jego właściwego działania. W celu ułatwienia montażu oraz zapewnienia właściwego uszczelnienia, zaleca się stosowanie czystego oleju silnikowego lub olejku silikonowego do nasmarowania odpowiednich uszczelek. To chroni wtryski, minimalizując ryzyko uszkodzeń i zapewniając szczelność, co przekłada się na optymalne działanie całego układu wtryskowego.
7. Dbanie o wtryskiwacze benzynowe podczas przechowywania
Aby wtryskiwacze pozostały w doskonałym stanie nawet podczas przechowywania, zaleca się umieszczenie ich w szczelnym worku foliowym, w suchym i zamkniętym miejscu. Taka praktyka pomaga uniknąć wysychania i ewentualnych uszkodzeń, zapewniając, że komponenty pozostaną w optymalnej kondycji. Aby zapobiec ewentualnemu zapieczeniu się wtryskiwacza po dłuższym okresie przechowywania, warto wypełnić wtryskiwacz olejkiem parafinowym o wysokiej czystości lub preparatem WD40. Jeśli jednak wtryskiwacz stanie się zablokowany po przechowywaniu, czasem delikatne uderzenie w metalowy korpus obudowy może pomóc w jego odblokowaniu. Trzymając się tych wskazówek przyczynisz się do dłuższej żywotności i zachowania sprawności wtryskiwaczy nawet podczas długotrwałego przechowywania.
8. Unikaj starych zapasów paliwa
Staraj się jeździć na świeżym paliwie. Od wyprodukowania do zużycia paliwo ma 3-miesięczną przydatność. Po tym czasie zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne, następuje wytrącanie się olefin, żywic i innych związków szkodliwych dla komponentów silnika i wtryskiwacza.
Długotrwałe stanie samochodu może spowodować osiadanie zanieczyszczeń w wtryskiwaczach. Gdy pojazd długo nie jest używany, zaleca się regularne uruchamianie silnika oraz krótkie przejażdżki, aby zapobiec osadzaniu się zanieczyszczeń w układzie paliwowym.
9. Używanie wysokiej jakości paliwa
Jakość paliwa ma istotny wpływ na pracę wtryskiwaczy. Korzystanie z paliw niskiej jakości lub zanieczyszczonego może doprowadzić do osadzania się zanieczyszczeń w wtryskiwaczach, co może prowadzić do usterki. Stosując odpowiednie paliwo, zmniejszasz ryzyko nagromadzenia się osadów, co przekłada się na dłuższą
żywotność wtryskiwaczy.
10. Odpowiednia eksploatacja pojazdu
Przyjęcie pewnych nawyków podczas eksploatacji samochodu może pomóc w zachowaniu wtryskiwaczy paliwa w dobrej kondycji. Unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania podczas jazdy oraz regularne używanie pełnej mocy silnika swojego samochodu (aby spalić ewentualne osady) mogą pomóc w utrzymaniu wtryskiwaczy w czystości oraz w wydajnej pracy silnika.
Dbając o wtryski i układ wtryskowy zgodnie z powyższymi wskazówkami, zapewniasz sobie nie tylko lepszą wydajność samochodu, ale także oszczędność paliwa i długoterminową niezawodność układu. Regularne kontrole, odpowiednia konserwacja i unikanie złych praktyk to klucz do utrzymania silnika w doskonałej formie.